1994-ben a váci Fehérek templomának felújítása során egy lefalazott lépcsőt találtak. A lépcső egy titokzatos kriptába vezetett, a kripta a padlótól a mennyezetig zsúfolásig tele volt egymás tetejére halmozott, gazdagon díszített koporsóval. Amikor felnyitották a koporsókat, meghökkentő látvány tárult elő: a legtöbb koporsóban nem csontokat, hanem mumifikálódott holttesteket találtak.
A több eredeti múmiát és egyedi audiovizuális technikát is magába foglaló kiállítás a világon egyedülálló váci lelet-együttes feltárásának a történetét, a múmiák saját, személyes történeteit és a múmiák természettudományos módszerekkel való vizsgálatának eredményeit meséli el.
A kiállításban a kriptarekonstrukció, a mobil felületekre vetített korabeli óriásképek, a falakon és az üvegkoporsó alakú vitrineken elhelyezett információk segítik a látogatót abban, hogy elképzelje és átélhesse, milyen körülmények között élhettek a XVIII – XIX. századbeli kisváros lakói. Három számítógépes interaktív program segítségével a látogató részese lehet a kripta feltérképezésének, a múmiák CT- és DNS-vizsgálatának.
Helyigény: 100 - 300 négyzetméter
Installáció felépítése: 2-3 munkanap
Bérleti díj: 250.000 Ft / hó + Áfa
További információ: György Zoltán osztályvezető (Kiállításrendezési Osztály), vandorkiallitas@nhmus.hu